Czym jest blockchain i jakie zastosowanie ma ta technologia

Czym jest blockchain i jakie zastosowanie ma ta technologia

Internet jest jakby drugim światem – wirtualnym. Dzieje się w nim nawet więcej i do tego szybciej niż w realnym świecie. Codziennie zawierane są miliony transakcji. Powstała więc technologia umożliwiająca przechowywanie i przesyłanie o nich informacji. Co to jest blockchain, na czym polega i jakie ma zastosowanie oraz znaczenie w ekonomii?

Blockchain – co to

Blockchain, po polsku łańcuch bloków, jest technologią służącą do przechowywania, a także przesyłania informacji o wszelkich transakcjach zawieranych w internecie. Są one układane w następujące jeden po drugim bloki danych, które tworzą pewien rodzaj łańcucha. Głównym celem tej technologii jest utrzymanie zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w postaci cyfrowej. Opiera się ona na sieci peer-to-peer, bez centralnych komputerów oraz weryfikujących transakcje systemów zarządzających. Skomplikowane narzędzia kryptograficzne blokują tę księgę przed dostępem dla niepowołanych osób, a jednak zarazem jest ona otwarta dla wszystkich. Użytkownik może zobaczyć całą historię transakcji, od początku działania blockchain, do dziś.

Wykorzystanie blockchain

Obecnie technologia blockchain jest wykorzystywana do obsługiwania różnego rodzaju transakcji, w tym handlu, walut czy nawet kryptowalut. Wciąż pracuje się nad wykorzystaniem tej technologii do podpisów cyfrowych w administracji państwowej lub też jako księgi rachunkowej dla bankowości. Transakcje te nie wymagają udziału instytucji zaufania publicznego i można ich dokonywać bezpośrednio między stronami. Blockchain umożliwia przechowywanie wszystkich typów transakcji. Technologia ta jest stosowana w wielu branżach, na przykład w energetyce. Przykłady zastosowań blockchain:

  • płatności i pożyczki peer-to-peer – globalna sieć przekazów bez pośredników;
  • Internet of things – internet rzeczy, a więc śledzenie historii, stanu czy zdarzeń;
  • głosowanie – systemy rozproszone, możliwość automatycznego liczenia głosów z pełną historią;
  • wymiana walut, transakcje między bankami;
  • Transport – wynajmowanie pojazdów, przewóz towarów, osób, prywatni przewoźnicy, kierowcy z możliwością ominięcia regulacji prawnych innych krajów;
  • zdecentralizowane rynki – transakcje bez pośredników;
  • energia – produkcja i dystrybucja, a więc producenci, liczniki, rozliczenia, certyfikaty i analizy;
  • tożsamość – weryfikacja tożsamości, cyfrowe podpisy, autoryzacje, systemy identyfikacji osób;
  • zbiory danych – bezpieczne, rozproszone i nieawaryjne systemy;
  • inteligentne kontrakty – niekontrolowane kontrakty, zawierane automatycznie, którym każdy ufa;
  • hazard – systemy gier, osiągnięcia, przekazy wygranych, przewidywanie w grach, własne waluty w grach;
  • składowanie dokumentów – inteligentne kontrakty, skany, odpowiedniki w plikach, paragony;
  • identyfikowanie i śledzenie dóbr luksusowych – zegarki, diamenty, dzieła sztuki, artykuły kolekcjonerskie;
  • szereg usług rządowych – składki, podatki, hipoteka, księgi wieczyste, rejestry, akty własności;

Znaczenie blockchain w ekonomii

Nie ma żadnych wątpliwości, że technologia blockchain może mieć ogromny wpływ na rozwój gospodarki. Jej rola w ekonomii wydaje się być niezaprzeczalna. Najpierw potencjał blockchain rozpoznała branża finansowa. Od 2014 roku pojawia się coraz więcej start-upów zajmujących się rozwojem technologii kryptowalut opartej właśnie na blockchain. Powstają także nowe branże – FinTech oraz InsurTech w ubezpieczeniach. W 2015 roku banki wraz z firmami z branży FinTech założyły konsorcjum R3, stawiając sobie za cel rozwój blockchain. Potencjał tej technologii dostrzegła również energetyka. Okazało się, że jest idealnym sposobem na rozliczanie transakcji kupna-sprzedaży prądu pomiędzy małymi producentami, a ich klientami, odbiorcami, również tymi rozproszonymi, w postaci na przykład elektrycznych pojazdów.

Bezpieczeństwo blockchain

Blockchain uchodzi za najbezpieczniejszy sposób przechowywania i przesyłu danych. Odznacza się unikalnością, jest zaszyfrowany oraz niezmienny i ostateczny. Może być odporny na taki nawet komputerów kwantowych, a nawet posiadając uprawnienia nie można napisać żadnego rejestru bez pozostawienia śladu. Ogromnie trudno jest aktualizować bazy danych i wprowadzać jakiekolwiek zmiany, gdyż musi się na to zgodzić ponad 50% użytkowników sieci.

Blockchain to wciąż jeszcze technologia przyszłości. Rewolucja dopiero może nastąpić. Rządy wielu krajów przeznaczają ogromne sumy pieniędzy na prace nad wykorzystaniem tej technologii. Zakładane są również setki start-upów zbierających pieniądze i prowadzących badania. Blockchain zostało umieszczone w TOP 10 technologii przez Światowe Forum Ekonomiczne.