Co to jest bitcoin – wszystko o najpopularniejszej z kryptowalut

Co to jest bitcoin – wszystko o najpopularniejszej z kryptowalut

Kryptowaluty są coraz bardziej popularne w internecie. Wciąż rośnie liczba giełd kryptowalut. Najbardziej znaną jest oczywiście bitcoin. Co to jest, czy można nazwać go pieniądzem? Jaki jest jego kurs, jakie ma zalety i co mówi o nim prawo?

Bitcoin – co to takiego?

Bitcoin to kryptowaluta, którą w 2009 roku wprowadził człowiek o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Po zasugerowaniu przez amerykańskie portale, które przeprowadziły dziennikarskie śledztwo, że może to być australijski przedsiębiorca z branży IT, Craig Steven Wright, biznesmen ten przyznał się i przedstawił dowody potwierdzające, że to jego pseudonim i to on stworzył bitcoina, jednak społeczność wirtualnej waluty nie do końca w to wierzy. Jest to nowoczesna waluta informacji, mianowana również złotem internetu. W skrócie nazywana BTC waluta nie posiada centralnej instytucji emisyjnej i jest niezależna od banków oraz wszelkich pośredników. Jest dostępna wszędzie, gdzie jest internet. Można ją błyskawicznie przesyłać z każdego i w każde miejsce na Ziemi bez żadnych banków i organizacji pośredniczących, dzięki czemu unika się drogich prowizji, limitu czasowego czy jakichkolwiek technologicznych ograniczeń. Bitcoin jest wykorzystywany jako elektroniczny pieniądz czy też środek do przechowywania wartości.

Czy bitcoina można nazwać pieniądzem?

Pieniądz jest dobrem materialnym lub niematerialnym i środkiem wymiany gospodarczej według ogólnej zgody. Wygoda i równy przelicznik pozwala na wyrażanie w pieniądzu wartości i cen towarów oraz usług. Dawniej używano kamyczków cz muszelek, a dziś są to banknoty, monety, a także salda elektroniczne. Każdy rodzaj pieniądza musi spełniać trzy podstawowe warunki:

  • musi być możliwe wykazanie, że dana suma jest własnością danej osoby;
  • musi być możliwe przekazanie własności danej sumy pieniędzy od jednej osoby do drugiej;
  • po przekazaniu danej kwoty, poprzedni właściciel traci do niej wszelkie prawo;

Bitcoin spełnia wszystkie te warunki, a nawet odpowiada trafniej na potrzebę każdego z tych punktów poprzez dwa mechanizmy kryptograficzne, a mianowicie cyfrowe podpisy oparte o klucz publiczny, umożliwiające potwierdzanie transakcji oraz funkcje skrótu (hash) powalające udowodnić wszelkie prace wykonane na rzecz bitcoina.

Jak zdobyć bitcoin – cena kryptowaluty

Bitcoin jest walutą wirtualną, więc nie da się go dodrukować, tak jak pieniądza fiducjarnego. Jest trudny do zdobycia, stąd właśnie określenie złoto internetu. Jego zasoby są ograniczone i żeby uzyskać bitcoin, trzeba go wykopać. Proces ten to tak zwane górnictwo cyfrowe. Jednym ze sposobów na zdobycie bitcoina jest koparka bitcoin. Koparkę można kupić nową prosto od producenta lub używaną na forach lub portalach aukcyjnych. Zanim jednak dokonamy zakupu i zaczniemy wydobycie, musimy przeprowadzić kalkulacje, by wiedzieć czy będzie to w danym momencie opłacalne. W tym celu trzeba wypełnić na stronie formularz, w którym należy podać przewidywany wzrost trudności, koszt prądu w dolarach, prowizję kopalni, w której chcemy kopać, prędkość koparki, jej cena i pobór prądu urządzenia w watach. Możemy też, ale nie musimy podać datę rozpoczęcia pracy koparki. Po wypełnieniu formularza otrzymujemy wyniki w formie tabeli składającej się z pięciu kolumn. Mamy tam datę od do zmiany trudności, rodzaj przewidywanej trudności, dochód bez uwzględnienia prowizji kopalni, zysk uwzględniający już prowizję oraz sumaryczny zysk po odjęciu kosztów inwestycji. Jeśli w którymś wierszu w ostatniej kolumnie zaświeci się na zielono, to znaczy, że inwestycja nam się zwróci. Jeśli jednak cała piąta kolumna będzie świeciła na czerwono, to nie zwróci się. Natomiast w przypadku gdy na czerwono zaświeci się któryś wiersz czwartej kolumny, będzie to oznaczało, że koszt prądu będzie wyższy niż zysk. Dlatego właśnie dokonanie kalkulacji zanim się zacznie jest tak bardzo ważne. Lepszym pomysłem od kopania może okazać się giełda kryptowalut. Kurs bitcoin zależy od jego wartości w oczach inwestorów. Jego cena jest ustalana na podstawie popytu i podaży. Ważna jest więc jego popularność i użyteczność w danym momencie oraz trudność wydobycia.

Zalety bitcoina

Bitcoin posiada szereg zalet, które czynią go popularnym i wartościowym. Jakie to zalety?

  • Szybkość transakcji;
  • bardzo niskie prowizje;
  • anonimowość transakcji, która może zostać jeszcze zwiększona;
  • brak pośredników przy transakcjach;
  • odporność na inflację, dzięki brakowi możliwości dodruku;
  • brak możliwości blokady konta lub cofnięcia transakcji;
  • ogromna wygoda i niezależność

Bitcoin – regulacje prawne

Status prawny bitcoina jest tematem kontrowersyjnym na całym świecie. Większość krajów albo nie reguluje bitcoina lub na niego zezwala. Zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości, transakcje w bitcoinach są wolne od podatku VAT. W Polsce według Ministerstwa finansów wydobycie i obrót bitcoinem nie jest naruszeniem prawa, jednak odmawia przyznania statusu waluty. Według ustawy o podatku dochodowym sprzedaż bitcoinów kwalifikowany jest jako przychód powstały w wyniku zbycia praw majątkowych. Zakup towarów i usług za bitcoiny nie jest u nas zwolniony z podatku dla usług finansowych, więc może być konieczne również zapłacenie podatku VAT.

Bitcoin w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Powstaje mnóstwo giełd kryptowalut reklamujących się jako możliwość szybkiego zarobku. Warto jednak pamiętać, że tak samo szybko jak można zarobić, można wszystko stracić. Należy więc podchodzić do tego z dystansem i ostrożnością.